Körlük

Aybüke Ceylin ERDOĞAN
Aybüke Ceylin ERDOĞAN
  • 25.03.2018
  • 449 kez okundu

"Bir gün, göz dedi ki: " Bu vadilerin ötesinde, mavimsi bir sisle kaplı bir dağ gördüm. Güzel, değil mi?"
  Kulak, bir an dikkatle dinledikten sonra şöyle dedi:"Ama, bu dağ nerede, ona duyamıyorum."
  El dedi ki:" Dağ falan yok, ona dokunamıyorum, boşuna arıyorum onu."
Sonra, burun konuştu:" Dağ falan yok, kokusunu alamıyorum."
  Göz başka yere bakıyordu şimdi; ama hepsi birden, gözün tuhaf yanılsaması üzerine konuşmaya başladılar ve şöyle dediler;"gözün durumu hiç iyi değil!" (Halil Cibran/Meczup)"   

     Hepimizin hayatında böyle bir dönem vardır; doğrularımız sadece bize doğru gelir. İnsanlar anlam veremez. Kim olursa olsun; ister ailemiz, ister dostlarımız kendimizi ifade edemeyiz. Anlaşılmamaktan korkarız belki de. Kolay bir istek dallanıp budaklanır, karmakarışık hale gelir. Kayboluruz. Bazen kendimize bile anlatamayız, sadece yaparız. Bazen de gözden kaçanların farkındalığı bizi bu duruma sokar. Peki doğru nedir?
   Doğru; insanın vicdanına, aklına, kalbine uygun olandır. Akıl zaman gelir kendi çıkarları uğruna baştan çıkabilir; kalp kolay yoldan çıkar. Bu nedenle vicdan doğrunun sarsılmaz kalesidir. Cezası en ağır olandır; affı yoktur çünkü.
   Bu yüzden sonuçlarına katlandığımız her adımımızda tamamen hür iradeyle karar vermeliyiz. Doğru değişkendir evet ama sonuç değişmez ve pişmanlık; asla yarı yolda bırakmayan sadık bir dosttur.
 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ