“Geçmiş dönemi unutmayalım”

“Geçmiş dönemi unutmayalım”
  • 08.02.2020
  • 8.182 kez okundu

Antbirlik’ten Çiftçiye 9 milyonluk fark ve 85 milyonluk kredi müjdesi peş peşe geldi

Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Antalya’lı çiftçiye desteği ve Antbirlik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz’un projeleri ile hizmeti Antalyalı çiftçiyi gelecek için güzel günlerin müjdesi oldu.

Antbirlik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz, müjdeleri peş peşe verdi. Yavuz, ilk müjdeyi pamuk çiftçisine kilo başına 50 kuruşluk fark vererek açıkladı.

Başkan Yavuz ayrıca, tüm çiftçi için 85 milyonluk kredinin kullanıma hazır olduğunu belirterek müjdelere devam etti.

Başkan Yavuz, Antbirliği şaha kaldıracak milyonluk yatırım projelerini tek tek açıklarken bir taraftan da iftira ve yalanlarla eleştiri yapanlara cevap vermeyi de ihmal etmedi. Yavuz geçen dönem yönetimin Antbirlik’i ne hale getirdiğini unutmayalım dedi.

50 KURUŞ FARK MÜJDESİ

Başkan Mustafa Yavuz, Antalyalı pamuk çiftçisinin dört gözle beklediği fark müjdesini açıkladı. Yavuz, pamuk çiftçisine kilo başı 50 kuruş fark vereceğini yönetim kurulu kararı ile belirlediklerini ifade etti. Yavuz, toplam 9 milyonluk farkların 27 Mart tarihinde çiftçinin hesabına yatırılacağını duyurdu.

85 MİLYONLUK KREDİ

Türk tarımına model olacak bir ilke imza atarak çiftçiye kesenin ağzını açan Başkan Yavuz, Antalya tarımı ayakta tutmak, çiftçiyi üretime teşvik etmek için ortaklarına düşük faiz oranla (1.20) kredi imkanı sundu. Çiftçinin bu yıl ekim öncesi ve sonrası mazot, gübre, tohum, ilaç ihtiyaçlarının yanı sıra zor anında kullanması için 85 milyon liralık bütçe ayrıldı. Ortaklar 1 Mart tarihinden itibaren kredi için başvuru yapabilir.

GÜNEŞ ENERJİSİNE 25 MİLYON YATIRIM

Birliği yüksek maliyetli elektrik tüketiminden kurtarmak isteyen Başkan Yavuz 25 milyonluk güneş enerji projesi için, çalışmaları bitirip bakanlıktan gerekli izni aldı. Aksu ve Serik tesislerindeki 30 bin metrekare kapalı alan çatısına yapılacak güneş enerji sistemi sayesinde yatırım 3 yılda amorti edecek.

YEM FABRİKASI

Başkan Yavuz, üreten/tüketen çiftçi arasında köprü olacak projesini ise yem fabrikası olarak açıkladı. 2020-2021 sezonunda faaliyete geçecek fabrika birliğe 7 milyon liraya mal olacak. Fabrikada her türlü yem üretilecek.

KÜSPE ÜRETİMİ 3 KATINA ÇIKIYOR

Satışlarda altın çağını yaşayan küspe üretimine de el atan Başkan Yavuz, yoğun talep üzerine küspe tesisinin kapasitesini 3 katına çıkaracak. Bu yatırım için yağ kombinasına 1.5 milyon Euroluk yatırım yapılacak. Böylece tesisin üretim süresi 3

aydan 12 aya çıkacak.

MEYVE SUYU FABRİKASI

Antalya narenciyesini değerlendirmek isteyen Başkan Yavuz, 50 milyonluk dev bütçe ile Meyvesuyu Fabrikasını 2021 yılında faaliyete geçireçek. Fabrika için fizibilite çalışmaları sonuçlandı. Projeye, devlet tarafından destek ve onay aldı.

LOJİSTİK YATIRIM

Göreve gelir gelmez kurum bünyesine 5 pamuk toplama, 1 mısır sılaj biçme makinesi, 5 pamuk taşıma römorkü, 3 13/60 uzun dorse, 3 damper dorse, 2 mısır sılaj paketleme makinesi, 4 teleskopik yükleyici, 6 forklift, 2 loder yükleyici iş makinesi, 3 çekici tır, 7 tane 10 teker kamyon ile 15 adet hizmet araçı kazandıran Başkan Yavuz, 12 milyonluk yatırımla 3 adet pamuk toplama makinesi, 5 adet tır, 1 adet mısır sılaj paketleme makinesi, yükleme için 3 adet teleskopik iş makinesi, 7 adet pamuk taşıma römork ve 5 adet dorse ve 4 adet servis aracı alarak lojistik birimini güçlendirecek.

ZEYTİNYAĞI TESİSİNE YATIRIM

Zeytinyağı piyasasında ANTBİRLİK adıyla marka olmayı hedefleyen Başkan Yavuz, zeytinyağ fabrikasının kapasitesini de 2 milyonluk yatırımla 3 katına çıkaracak. Bölgedeki zeytin üreticisinin gerek zeytinini gerekse yağını Türkiye’ye pazarlayacak. Kendi bahçelerindeki bin 300 olan zeytin ağacı sayısını da 3 bine çıkacak.

ÇIRÇIR FABRİKASI YENİLENİYOR

Aksu’da Antalya Kooperatifi bünyesinde bulunan ve uzun yıllar önce o günün teknolojisi ile kurulan Çırçır ve Prese tesisi de tadilat gündemine alındı. Tesis, son model makineler ile donatılıp modern hale getirilip işlem kapasitesi artırılacak.

Üç yıl görev süresinde yaptığı hizmetleri ve yatırımlarla geleceğe damga vuracak projelerini yukarıda tek tek anlatan Mustafa Yavuz, çiftçilere de kurumun kötü şartlardan bugünkü geldiği son durumu değerlendirdi. Yavuz, asılsız dedikodu yapanlara da verdi veriştirdi.

BAKANIMIZIN VARLIĞI ŞANSIMIZ

Antbirlik kurumunun siyaset yeri olmadığını ve çiftçinin siyasetinin toprak olduğunun altını çizen Başkan Yavuz, “Çiftçimize hizmet için kim elini taşın altına soktuysa kim taş üstüne taş koyduysa Allah ondan razı olsun. İster A partili ister B partili. Dış İşleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Antalyalı çiftçimizi ve Antbirlik’i hiç sahipsiz bırakmadı. Ayrım yapmadan bütün sorunlarımızı kendi işi gibi sürat le halletti. Kredi istedik gerekli randevuları aldı. Proje götürdük yolumuzu açtı. Bir istedik iki verdi. Ben sayın bakanımıza çiftçilerimiz adına teşekkür ediyorum. Bakanımız bizim için büyük bir şans. Allah ondan razı olsun, bize güvendi ve elini taşın altına koydu. Bizde Allah’ın izniyle bakanımızın ve çiftçilerimizin güvenini boşa çıkarmayız. Bu kuruma hizmet etmek isteyen kim varsa da başımızın tacıdır”

KENE GİBİ KURUMUN KANINI EMMİŞLER

Ancak bu kadar çapaya, bu kadar özveriye, bu kadar yatırıma, bu kadar emeğe karşı kendisini üzen konuların olduğunu belirten Başkan Yavuz, “Bizim her siyasi görüşten

ortağımız var. Ben hizmet ederken siyaset, şahsi, az ya da çok eken ayrımı yapmadım. Herkese eşit davrandım. Hizmet anlayışımda Antbirliği büyümeyi ve çiftçimizin çok kazanmasını ilke edindim. Fakat! siyasi emelleri olanlar, kendi menfaatleri için amaçları olanlar ve yıllarca kurumun kanını keme gibi emenler karalama kampanyası yapıyor. Oradan buradan yazıp, yazıp siliyor. Bunlar bir elin sayısı kadar 5 kişiler. Ben onları dikkate almıyorum. Konuşsunlar, ben hizmetime bakarım. Hesabı da çiftçilerimize veririm. Sadece çiftçi kardeşlerim bilsin diye bunları anlatıyorum. Antbirlik 1952 yılında bu şehir bu çiftçi için büyük amaçlarla kurulmuş. Bu 5 kişi iftira ve yalanları ile beni değil, Antbirliği ve hizmetleri kötülüyor. Ben gelip geçiciyim. Kalıcı tek yer Antbirlik. Sahibi de çiftçi bunu da hiçbir güç değiştiremez. Çakallara duyurulur!

ÇALINAN PARALARIN PEŞİNDEYİM

Antbirlik yönetimini 90 milyon borçla devraldığını açıklayan Başkan Yavuz, “Usulsuz ve hileli şekilde çalınan ve Antbirliğin öz kaynaklarını yandaşlarına peşkeş çekerek ortaya çıkan yaklaşık 25 milyonluk zararı; eski yönetim ve yöneticiler ile genel müdür ve idarecilerden icra yoluyla geri almak icin uğraşıyorum. Aldığımız paralarlada yatırım yapıyorum. Bunlardan geri aldığım para ile Antalya halinde kiracı olduğumuz iki dükkanı satın aldım. Sayısını hatırlamayacağım kadar birçok araziyi Antbirliğe kazandırdım. Ben satmıyorum, alıyorum. Öz sermayemizi büyütüyorum. Ben varken Antbirlik kapısından hırsız ve hırsızlar içeri giremez”

BABALARININ MALI DEĞİL

Antbirliğin kuruluş amacının çiftçiye hizmet ve sahibinin de çiftçi olduğunun altını tekrar tekrar çizen Başkan Yavuz, “Burası kimsenin babasının malı değil. 93 yaşında vefat eden dedem Ali Yavuz bu kurumun kurucusu ve 27 nolu üyesi. Arkasından kimse kötü laf etmedi. Dedem mertliği, dürüstlüğü ve namusuyla tanınır. Bende Ali demenin torunu Mustafa Yavuz olarak Antbirliğin ve çiftçinin hizmetkarıyım. Çiftçinin bir kuruşunu yemedim kimseye de yedirtmem. Ne atalarıma, ne aile büyüklerime nede şanıma laf getirtmem. Bunu herkes böyle bilsin”

SATMIYORUM ALIYORUM

Geçen yıl çiftçiden 18 bin ton kütlü pamuk aldıklarını ve bunun bedeli olarak çiftçiye 70 milyon lira ödeme yaptıklarını belirten Başkan Yavuz, “Depolarımızda 6 bin ton presli pamuğumuz var. Satmadan ödeme ve yatırım yapıyorum. Kurumun işleyişini, çalışanın maaşını, bütün giderleri eksiksiz yapıyorum. Üstüne de yatırım yaparak, projelerimizi hayata geçirerek, teknolojiye ayak uydurarak kurumu geleceğe hazırlıyorum. Birileri alıyor diye konuşuyor. Evet satmıyor, alıyorum”

HIRSIZLIK YAPTIRTMAM

Öpülesi nasırlı elleriyle 50 derece güneşin bağrında, yüzde 80 nemin altında alın terleri ile üretim yapan analarımızın, babalarımızın, bacılarımızın, kardeşlerimizin emeklerini çalmalarına izin vermeyeceğini belirten Başkan Yavuz, “Çara çakala hırsızlık yaptırtmam. Çiftçimizin alın terlerini çalmalarına izin vermem. Serik Kooperatifinden kovulan 3/5 çakala küspe kokusunu koklatmam. Onlara küspenin kırıntısını bile göstermem”

BEN VARKEN ONLARA MAMA YOK

Çalamadıkları için bu çakalların nedense Antbirlik ile yatıp Antbirlik ile kalktıklarını manidar bulduğunu belirten Yavuz, “Hayatları boşunca bir iş yapamayan bu şahıslara

tavsiyem ticaret yapsınlar ya da bir işle uğraşsınlar. Ben var olduğum sürece bu hırsızlara Antbirlikte mama yok”

HESABINI SORACAĞIM

Sosyal medya hesaplarından önce yazıp sonra silerek Antbirlik hakkında asılsız iftira atan, yalan söyleyen bu birkaç şahıs hakkında da hukuki işlem başlattığını açıklayan Başkan Yavuz, “İftiralarının ve yalanlarının hesabını onlardan soracağım. Antbirlik kişiye özel değil ortaklara ait. Herkes hesabını verecek. Benim dönemimde çalma, çırpma dönemi kapandı”

HIRSIZLARIN PEŞİNDEYİM

Antbirliğin Serik’de, Antalya Topçular’da ve Konyaaltı’nda bulunan değerli arazilerinin nasıl peşkeş çekildiğini yüreğinin yanarak gördüğünü belirten Başkan Yavuz, “Allah şahidim; geçmiş zamandaki bütün yolsuzlukların peşindeyim. Tüyü bitmemiş yetimin bir kuruş hakkını onlara bırakmayacağım. Serik’deki arazide kağıt üzerinde hakkımız yüzde 40 gibi gözüküyor oysa gerçekte yüzde 27’ye geliyor. Bu usulsüzlük için hem ihaleyi alan inşaat şirketine hemde sözleşmede imzaları bulunanlara dava açtım. Topçular için de Konyaaltı içinde davalar açıldı ve davalar bizim lehimize ilerliyor. Aksu Macun Mahallesi ve bölgede satılan araziler de davalık. Ortaklarımın hakkını alacağım”

HIRSIZDAN KORKMAM

Tuhaf bir şekilde hizmet ettikçe düşman sayısının arttığını dile getiren Başkan Yavuz, “Eskiden düşmanım yoktu. Ama hizmet ettikçe düşmanım artıyor. Demek ki doğru yoldayım. Birilerin hırsızlığını, mamasını, haksız kazancını engelledim. Bunlarda beni korkutacaklarını, yıldıracaklarını düşünüp asılsız iddialarla ortaya çıkıyor. Allah’tan başka kimseden korkum yok. Hizmetten yılmam, bu hırsızlardan da çekinip korkmam”

TAKDİR ÇİFTÇİMİZİN

Başkan Mustafa Yavuz, “Eskiden Antbirlik hakkında şöyle çaldılar, böyle çırptılar, onu dolandırdılar, burada usulsüzlük yapıldı, pamuk yandı bitti kül oldu. Orası, burası satıldı diye anılıyordu. Tüm gazeteler bunları yazıyordu. Halkın dilinde hırsızlık, yolsuzluk vardı. Şimdi de o alındı, bu alındı, bu yapıldı diye hizmetlerimizle anılıyoruz. İkisinin arasındaki takdiri siz çiftçi kardeşlerime bırakıyorum”

ORTAKLARI KOVDULAR

Antalyalı çiftçinin hırsız ve çakallar yüzünden Antbirlike küstürüldüğünü belirten Başkan Yavuz, “Amaçları büyümek değil çalmak olduğu için her yıl ucuz bahanelerle ortak sayısını düşürdüler. Çiftçiyi küstürdüler. Ama benim dönemimde tüm çiftçilere kapılar açıldı. Ortak sayımız hızla yükseliyor. Hedefim 23 bin ortak sayısına ulaşmak.

PARALAR NEREDE?

Banka hesaplarına bakılınca 2012 yılında Antbirliğin hesaplarında 32 milyon nakit paranın gözüktüğünü belirten Başkan Yavuz, “Bu paralar kayıtlarla ortada. 2016’da göreve geldim kurumun borcu 90 milyon. Bütün Antbirlik mülklerini satışta çıkmış. Yatırım yok, hizmet yok, paralar da yok. Nerede? Çalmışlar”

TIKIR TIKIR BORÇ ÖDÜYORUM

Göreve geldiğinde enkaz halindeki Antbirliği gece gündüz koşturarak yatırım yapan, alan ve borcunu tıkır tıkır ödeyen bir kurum haline getirdiğini belirten Yavuz, “Çünkü delikleri tıkadık. Ve o deliklerden küspe kokusu alanlar ağlamaya başladı. Yok

kardeşim ben varsam size küspe kokusu yok”

KOSKOCA İŞLETMELER RUHSATSIZMIŞ

Antbirlik ve Kooperatiflere ait bazı işletmelerin kaçak durumunda olduğunu belirten Başkan Yavuz, “İmar barış affından yararlandık. Ruhsatsız bir işletmemiz kalmadı. Her işletmemiz için ruhsat aldık. Bu işlemler için 4 milyon harcama yaptık. Bunlar zamanında yapılsa idi bu para Antbirlikte kalacaktı”

2020/2021 YATIRIM YILI

Satmayı, yıkmayı değil, almayı ve büyümeyi hedeflediklerini ve 2020/2021 yıllarında toplam 200 milyonluk yatırım yapacaklarını açıklayan başkan Yavuz, “Arazide, sahada, pazarda koşturup Türkiye ve Avrupa’da olacağız. Küspe kapış kapış, mısır sılajı satışında inanılmaz rakamlara ulaştık. Zeytinyağı ile marka yarattık. Yem piyasasına iddialı giriyoruz. Pamuğumuzun kalitesi tartışılmaz”

YÖNETİMİM VE HER İŞİM ŞEFFAF

Eskiden hasat zamanı sadece pamuk alıp 3 ay çalışıp 9 ay yatan kurumu 12 ay çalışır hale getirdiklerini açıklayan Başkan Yavuz, “Sılajlık mısır alımına başladık. 35 bin ton sılaj satışı yaparak lider konuma geldik. Küspe üretimini başka illerden çiğit alarak üç katına çıkardık. Buğday aldık. Susam, fıstık, narenciye alımı da yaparız. Yeter ki çiftçimizin üretsin, ürettiği her ürünü alıp pazarlarız”

İŞİMİZ HİZMET

Antalya’ya ve çiftçiye hizmet etmeyi boynunun borcu olarak gördüğünü belirten Yavuz, “Yeni nesillere güçlü bir Antbirlik bırakacağım. Antbirliğin ana maddesinde; üretmek, üretileni pazarlamak, günün şartlarına uyum sağlamak, hizmet devamlılığını aksatmamak, ayakta güçlü durup geleceği planlama yazar. Ben bunu yaparak yeni nesil çiftçilere güçlü bir kurum ve takdir edilen hizmetler bırakacağım. Gelecekte yapığım hizmetlerin konuşulmasını istiyorum. Hedefim ve hayalim bu” dedi.

Reklam
Kırbıyık’ın acı günü
Son dönemlerde yaptığı bağış ve yardımlarla dikkati çeken Kırbıyık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Kırbıyık, annesini Sebiha Kırbıyık’ı kaybetti. Sağlık...
Gülter teyzeye doum günü süprizi
Alanya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, COVID-19 tedbirleri kapsamında alınan 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı nedeniyle 2 aydır evinden...
Şehirleşen mahalleye 35 bin m2 yeşil alan
Kepez Belediyesi, yeni imar hakları ve mülkiyet sorunlarını çözerek,  gecekondudan modern bir şehre dönüşümünü sağladığı Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nin sosyal...
Eğitime Hayırsever Katkısı
Antalya Valiliği’nde düzenlenen protokol törenine Vali Münir Karaloğlu, Vali Yardımcısı Atıf Çiçekli, İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, Müdür Yardımcısı...
“Onlar da can, sahip çıkalım”
Kırbıyık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Kırbıyık, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde sokak hayvanlarının aç kalmaması için aldığı mamaları sokakta...
ALANYA BELEDİYESİ’NDEN FIRINLARA RAMAZAN DENETİMİ
Alanya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Alanya’daki ekmek fırınlarına Ramazan denetlemesi gerçekleştirdi. Ekipler, gramaj ve hijyen konusunda fırın sahiplerine ve çalışanlarına...
BAŞKAN YÜCEL MAMADI ÇATALOLUK YOLUNA EL ATTI
Alanya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Başkan Yücel’in talimatıyla Büyükhasbahçe Mamadı Mevkii’nde, Tuğlu Çıkmazı ile Çataloluk istikametindeki dik rampada...
Büyükşehir’in hasta yatağı yardımları devam ediyor
3 ilçede 5 kişinin yüzü güldü Antalya Büyükşehir Belediyesi rahatsızlıkları nedeniyle yatağa bağımlı yaşamak zorunda kalan vatandaşlara hasta yatağı yardımlarını...
ANTALYA VALİLİĞİNDEN 5 MİLYON 88 BİN 571 MASKE
Antalya Valiliği 3 milyon 717 bin 711 maskeyi Antalyalılara dağıttı. Stokta bulunan 1 milyon 370 bin maske ise vatandaşlara ulaştırılıyor....
Muratpaşa çalışmalarını anlattı
Muratpaşa Belediyesi, korona virüs salgınıyla mücadele sürecinde edindiği deneyimleri, çalışmalarını Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği koordinatörlerinin video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği toplantıda...
Nefes Kredisi başvuruları Antalya’da başladı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Oda ve Borsaların katkılarıyla kullanıma sunulan “TOBB Nefes Kredisi” ile ilgili olarak Antalya...
Kepez’e 4. Kreş
Kepez Belediyesi, çalışan annelere ve okul öncesi eğitime destek olmak amacıyla açtığı Nasreddin Hoca Gündüz Bakımevi ve Kreşi’nin 4. şubesini...
Yayla yollarında hummalı calışma
Alanya Belediyesi, doğu ve batı yayla yollarında yürüttüğü çalışmalarla yayla yollarını trafiğe açtı. Alanya Belediyesinin yürüttüğü hummalı çalışmalarla doğu ve...
ATSO Üyelerine TOBB Nefes Kredisi
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, koronovirüs pandemisinden etkilenen Antalya’daki cirosu 25 milyon liranın altında olan küçük...
Podolski’den Gençlere Tavsiyeler
Fraport TAV Antalyaspor’un yıldız oyuncularından Lukas Podolski, U12 takımının oyuncuları ile bir araya gelerek tavsiyelerde bulundu. U12 takımının telekonferans aracılığı...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ