YARDIM ALAN EMİR ALIR !

Ahmet DEMİR
Ahmet DEMİR
  • 26.11.2017
  • 312 kez okundu

 

Bir topluluk içerisinde bulunurken bir kimsenin yaptığı hareketlerden rahatsızlık duyuyorsak ?Az ötede oynaş? der ve tepkimizi ortaya koyarız.

Aslına bakarsanız bu cümle kulağa biraz argo gibi gelse de yerli yerinde kullanıldığı zaman hak ettiği değeri de bulur. Hatta söylenen kişinin de yerini ortaya koyuveriyor.

Şimdi gelelim bu yazdığım hafif argolu cümleyi neden kullandığıma. Biliyorsunuz artık yavaş yavaş seçim sathı-ı mahalline giriyoruz.

Seçim deyince yerel, genel veya cumhurbaşkanlığı aklımıza geliyor aslında, ancak ülkemizde o kadar çok seçim var ki saymakla bitiremeyiz.

Ancak şu an gündemimizde olan seçim bu üçünden hiç birisi değil. Bizim gündemimizde olan seçim meslek odalarının yaklaşan seçimleri. Ocak ayı itibarı ile Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odasına bağlı olan meslek odalarının seçimleri başlayacak.

Yavaş yavaş koltuğa talip olanlar ortaya çıkmaya başladı. Hem mevcut başkanlar, hem de aday adayı olanlar her gün değişik ortamlarda adaylık çalışması için yoğun gayret gösteriyor.

Mevcut başkanlar koltuklarını koruma derdinde iken, karşılarına çıkan isimler de o koltuğu alabilmenin hesaplarını yapıyorlar.

Her biri farklı bir çalışma programı belirlemiş kendine, o düzende koşturmaya çalışıyor. Adam gibi çalışan, üyelerinin haklarını koruyup kollayan, onlara hizmet eden veya onlara hizmet etme sevdasında olanlara sonsuz saygım var.

Ancak bazı aday adayları var ki bu koltukları kendilerine sıçrama tahtası olarak görüyorlar. Bir başkanlık kaparsam yarın bir gün bir partiden de o koltuk sayesinde meclis üyesi veya belediye başkan adayı olurum sevdasına kapılıyorlar. Bunun emarelerini de daha ilk günden belli edip o mesajı inceden inceye veriyorlar aslında.

Bu türde olanlara bir bakıyorum yanlarında ya bir partinin il başkanı, ya ilçe başkanı ya da kendisine yakın meclis üyesi havalı havalı poz verip sosyal medya hesaplarından paylaşıp reklam yapıyorlar.

Bakın beyler, o boy boy fotoğraf çektirdiğiniz il başkanları, ilçe başkanları veya meclis üyeleri size oy vermeyecek. Size oy verecek olan birlikte çalıştığınız, yeri geldiğinde ekmeğinizi, aşınızı bölüştüğünüz esnaf arkadaşlarınız. Onun için bırakın bir makamda olanlarla fotoğraf çektirip reklam yapmayı, yüzünüzü mesleğinizi onuruyla yapanlara dönün. Onları kucaklayıp, onların sorunlarını dinleyin. Varsa dertleri sizde onlarla dertlenip çözüm yoları arayın, sevinçlerini paylaşarak çoğaltın. Hiçbir şey yapamıyorsanız bir bardak çaylarını içerek gönüllerini alın.

Yoksa dört yılda bir yapılan seçim öncesinde gidip bir parti etiketindeki başkanla fotoğraf çektirip o makamdakilerden yardım almaya çalışmayın.

Unutmayın ki ?Yardım almaya alışanlar emir almaya da alışırlar? !  

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ